ERDEM ALKAN

Drupal geliştiricisi, Fotoğraf tutkunu, Galatasaraylı, Kimyager,
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı...

Yılbaşı kırmızısı

Yılbaşı kırmızısı

Alkan kullanıcısının resmi

Yılbaşı kırmızısı diye bir şey vardır. İçinde bulunduğumuz yılın sonu ile yeni yılın başının kesiştiği gün öne çıkar bu renk tanımlaması. Bazılarına göre şans getirir, bazılarına göre mutluluk.. Hatta yazıyı yazmadan google amcaya danıştığımda gördüğüm bir beklenti de bu rengin bekarlara evlilik konusunda şans getirmesiymiş(yerseniz).

Kırmızı en sıcak renktir. "Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir." demiş bir kaynak. Buna nazaran türetilmiş olmalı "Kırmızı olsun üç kuruş fazla olsun." söyleyişi.

Asıl konumuzdan daha fazla uzaklaşmadan devam edelim. Yılbaşı denildiğinde benimde aklıma kırmızı renk gelir. En çok şu bilindik pilli ışıklı noel baba şapkaları gelir aklıma. Neden mi? Üniversitede bir arkadaşımız satıyordu zamanında bir yılbaşı öncesi bu şapkalardan. Işıklı ve ışıksızı vardı. Tabi ben "üç kuruş fazla olsun ışıklı olsun" düşüncesinde olduğum için ışıklı şapkalardan almıştım büyük bir hevesle. İlk kez girmiştim o moda o sene. Yılbaşı günü akşama doğru gerekli alışveriş yapılmıştı. Pasta, kuruyemiş, kırmızı şarap, kola vs... Yeni yıla doğru ilerlerken daha önce denediğimiz şapkaları bir kez daha deneyelim dedik. Ne görelim! Işıklar yanmıyor. Olacak iş mi? Üç kuruş fazla verip ışıklı şapkalardan aldığımız halde yine ışıksızmış gibi kullanmak zorunda kaldık ve Yılbaşı kırmızısı benim için daha bir anlamlı oldu. O gece sınıf arkadaşımı çok andım :) sanırım kulakları oldukça fazla çınlamıştır. Gecenin devamında başka bir problem çıkmamıştı neyse ki harkulade bir yılbaşı geçirmiştim.

Buradan 2014 "barış, sağlık vs... getirsin" gibi klişelere giremeyeceğim maalesef. 2013 Türkiye için bir çok kötü olaylara gebe oldu. 2014 te bunların değişmesi ümidini taşıyorum bende her aklı selim insan gibi. Her şeyin gönlümüzce olması dileğiyle iyi yıllar diliyorum hepimize.

Sevgiyle, Aşk ile kalın...

Yeni yorum ekle

Bu alan yönetici hariç kimse ile paylaşılmayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.