ERDEM ALKAN

Drupal geliştiricisi, Fotoğraf tutkunu, Galatasaraylı, Kimyager,
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı...

Problem Çözebilme Yeteneği

Problem Çözebilme Yeteneği

Alkan kullanıcısının resmi

Geçen haftalarda çok alakasız bir televizyon programı bu blogun konusunun oluşmasına neden oldu. Bir spor programını izlerken futbolcuların karşılaştığı problemlere karşı ürettiği önlemler anlatılırken söylenen şeyler o kadar hoşuma gitti ki bu konuda bir şeyler yazmak istedim.

İnsanları birbirinden ayıran en önemli şeyin problem çözme yeteneği olduğu söylendi. Düşününce haklı olduklarını kabul etmemek mümkün değil. Mesela eğitim hayatımızdan örnek verelim. Aynı okullarda okuyup, aynı sıralarda oturduğumuz arkadaşlarımızla olan sorulara yaklaşımımız bizi birbirimizden ayırıyor. Örnek olarak; matematikte ya da geometride bir konu işleniyor olsun ve o konu ile ilgili çıkabilecek soru tipleri sınıfta öğretmen tarafından anlatılıyor olsun. İleride bir sınavda "kulağı düzden değil de tersten tutmak gerektiğinde" probleme yaklaşma şekli ve onu çözebilme yeteneği bizi diğer insanlardan öne çıkarıyor, değil mi?

problem çözebilme yeteneği

Gelgelelim hayat da böyle değil mi? Bizi birbirimizden ayıran en büyük özellik karşılaştığımız zorluklar karşısında yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız, aldığımız kararlar, ürettiğimiz/üretemediğimiz çözümler, dik duruşumuz ya da benzeri davranışlar. Yapmak kadar yapmamak kavramının da tercih olduğunu ve bazen yapmamak gerektiğini kim inkar edebilir ki?

Yapmamamız gereken şeyleri yaptığımızda da bunların sonuçlarına katlanmalıyız elbette. İstesek de bazı kararlarımızın telafileri, geri dönüşleri olmuyor ne yazık ki. Böyle olunca da insan bazen arafta kalıyor bazen de şuursuzca daldan dala atlıyor. Arafta kalmaya çözüm bulmak kolay değil, ancak şuursuzluğa yapılacak şeyler var elbette. Tabi insanlar geçmişlerinden ders alamıyorlarsa benzer şeyleri hayatta sadece belirli amaçlar uğruna yapıyorlarsa onlara yapılacak/denilecek pek de bir şey yok artık.

Çözümcü ruh olmak da bazen insanları içerisinde bulunduğu durumdan çıkartamasa da çevresindeki insanlara baktığında hala problem çözebilme yeteneğine sahip olduğunu bilmek, o inancı taşımak güzel şey.

Yorumlar

Problem solving

Not every problem has a solution. Some have many solutions, some have no solution at all. Sometimes, you just need to carry on or move on from those problems. "Fight or flight" and most of the times I choose "flight". Looking back, it were almost right decisions to escape then trying to be smarter than other people. But, by the way what kind of problems you refer to?

Encourgament

Your photography works are marvelous and you are talented in writing too. Why not continue it to more serious? Guess you may shine it to the world.

Yeni yorum ekle

Bu alan yönetici hariç kimse ile paylaşılmayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.