ERDEM ALKAN

Drupal geliştiricisi, Fotoğraf tutkunu, Galatasaraylı, Kimyager,
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı...

Bir kadın değil, hayat seçersin...

Bir kadın değil, hayat seçersin...

Alkan kullanıcısının resmi

Uzun zamandır ara vermiştim yazmaya. Hoş zaten çok bir şey yazmamıştım. 3 - 4 blog.. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Evet Emekçi kelimesini özellikle koyulaştırdım. İtiraf ediyorum bu zamana kadar 8 Mart'ı araştırmamış olmanın utancını yaşıyorum. Dün bir bayan arkadaşın sosyal medya hesabında paylaştığı bir paylaşım ile öğrendim ve araştırma ihtiyacı hissettim.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihini başka bir siteden alıntı yaparak paylaşacağım sizlerle

8 Mart 1857, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kenti... Dönemin devlet başkanı James Buchanan. Demokrasi getirme sözü vererek, yine bir demokrasi vaatçisi Franklin Pierce'den yönetimi yeni devralmış. Bir tekstil fabrikasında 40000 dokuma işçisi ellerinde pankartlarla, düşük ücrete insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gidiyor. Amaçları emeklerinin karşılığını almak ve çalışma koşullarını iyileştirmek. Ancak demokratların demokrasiyi ve adaleti savunan polisi yine iş başında. Grevcileri fabrikaya kilitliyor ve fabrikanın önüne barikat kuruyor. Bu arada 'kaza sonucu' yangın çıkıyor. Barikatlardan geçemeyen 129 kadın işçi orada hayatlarını kaybediyor.

26-27 Ağustos 1910'da Kopenhag'da düzenlenen II.Enternasyonele bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda yangında ölen 129 kadın işçi anısına bir günün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması oybirliğiyle kabul edildi. İlk başlarda belli bir gün belirlenmedi ancak kutlamalar bahar aylarında yapılıyordu. İlk kez 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda tarih 8 Mart olarak saptandı ve bu gün Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı. Türkiye'de ilk kez 1921 yılında kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra 4 yıl süreyle kutlanmamıştır. Daha sonra da 'Emekçi' kelimesi çıkartılmak suretiyle Dünya Kadınlar Günü başlığıyla içi boşaltılmış olarak, kimi liberal ve reformist çevrelerce kutlanmaya başlamıştır.

Bundan sonra artık 8 Mart'ın anlamı benim için daha farklı olacak. Umarım sizler içinde aynı şekilde olur.

Üzerinden bu kadar yıl geçmiş olmasına rağmen kadınlar konusunda bir aşama kaydedememiş olmak biz erkeklerin acizliği olsa gerek ya da aşama kaydedildiğinde kadınların bizden daha önde olacağını kabul edemeyecek kadar yüksek egolu olduğumuzu sanmamız mı desek bu eksikliğimize. Evet işin içine kendimi de katıyorum. Muhakkak benimde eksik yaptığım -öyle olduğunu düşünmesemde-, hemcinslerime yeteri kadar bir şeyleri anlatamadığım durumlar olmuştur. Bu yüzden Siz Kadınlarımızdan özrü bir borç bilirim, tabi ki bir özrün yetmeyeceğini bildiğim halde.

Diğer konu ise "bir kadın değil, hayat seçersin.." görselinden yola çıkmak istediğim konu. Cem Yılmaz'ın son gösterisinde dediği gibi "kadınlar insanın bir üst modelidir." sözü gelir hep aklıma kadınları düşündüğümde. Hayatına alacağın/gireceğin kadın sadece bir kadın değildir. Hayattır... Geleceğini belirlemende sana yardımcı olan en önemli değerlerden biridir. Hayatlarınızdaki kadınları tekrar değerlendirmekte veya değerlerini bir kez daha kavramakta fayda var :)

Benim için durum biraz karmaşık ne yazık ki. :) Daha net düşünceler ve fikirlerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne diyebiliyorum şu an için. Aslında daha çok şey yazmak isterdim ancak nedense bazı durumlarda kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bugün de öyle bir gün benim için.

Kalın sağlıcakla ve kadınlarımızın/kadınlarınızın değerini bilin.

Yeni yorum ekle

Bu alan yönetici hariç kimse ile paylaşılmayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.